Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Egzotyczne wakacje - Argentyna

O czym warto wiedzieć przed wyjazdem na egzotyczne wakacje?

Zanim wyjedziemy na wakacje w egzotyczne kraje, warto pomyśleć o kilku ważnych aspektach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu urlopu.

Szczepienia

Przed każdym wyjazdem należy się zaszczepić, a już wyprawy w kierunkach egzotycznych typu Azja, Afryka wręcz tego wymagają. Jeśli mamy na względzie własne dobro to zarówno te obowiązkowe jak i zalecane szczepienia powinniśmy wykonać. Owszem jest to jakiś koszt, ale bezpieczeństwo jakie dają szczepionki jest dużo ważniejsze (więcej informacji o szczepieniach: http://www.medycynatropikalna.pl/info/25/szczepienia)

Wiele też zależy od tego czy wybieramy się do kurortu czy raczej będą to tereny, które znajdują się dość daleko od głównych i najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych. Co dają nam szczepienia? Z pewnością swojego rodzaju gwarancję bezpieczeństwa i udanego urlopu. Szczepionki wykorzystując naturalne zdolności obronne organizmu wzmacniają go i przygotowują do walki z ewentualnymi chorobami, z którymi przyjdzie się nam zetknąć w czasie naszej egzotycznej wycieczki.

Przed każdym wyjazdem czy to do Azji czy Afryki czy Ameryki Południowej będziemy musieli się poddać szczepieniom, bo część z nich jest obowiązkowa i jeśli nie będziemy mieć międzynarodowej książeczki (tzw. Żółtej książeczki) z aktualnymi szczepieniami, nie zostaniemy po prostu wpuszczeni do kraju naszej docelowej podróży, a tego przecież byśmy nie chcieli.

W wielu krajach afrykańskich, azjatyckich, a także w Ameryce Środkowej i Południowej w ramach obowiązkowych szczepień wymaga się szczepienia przeciw żółtej febrze. Ze szczepień zalecanych warto mieć szczepienie na WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, które przenosi się droga pokarmową. Bardzo częsta choroba w krajach o niskim poziomie rozwoju, a tym samym higieny. Jeśli szczepimy na typ A to i na typ B też powinniśmy.

Kolejna choroba, którą możemy się zarazić w egzotycznych krajach to dur brzuszny, który przebiega dość gwałtownie z wysoką temperaturą, biegunkami lub z zaparciami. Łatwo można tego uniknąć, bo jedna dawka szczepionki chroni przez okres trzech lat, lecz później należy już ją powtórzyć.

Szczepienie na wakacje

Z innych polecanych szczepień na pewno warto wziąć pod uwagę zaszczepienie się przeciwko cholerze i tężcowi.

Polisa ubezpieczeniowa

Kolejną rzeczą, bez której nie sposób wybrać się w naszą egzotyczną podróż to polisa ubezpieczeniowa. Koniecznie należy wykupić dobrze dla nas przygotowaną polisę wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Musimy pamiętać, że w wielu krajach, zwłaszcza tych egzotycznych wszelkie wizyty lekarskie są odpłatne i najczęściej dość drogie. Są tez oczywiście regiony, gdzie taka wizyta nie kosztuje wiele, lecz często zdarza się tak, ze ich poziom jest raczej niski, a i z dostępnością bywa bardzo różnie.

Karty kredytowe i gotówka

Na każdym wyjeździe musimy dysponować odpowiednią ilością pieniędzy i to zarówno w formie kart kredytowych jak i gotówki.Trzeba zawsze sprawdzić jakie są możliwości na miejscu w danym kraju. Jeżeli nie ma problemu z dostępnością do banków, bankomatów czy płacenia kartą w sklepach i restauracjach to oczywiście bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa.

Jest jednak wiele miejsc na świecie, w których można płacić tylko gotówką i na taką ewentualność musimy być przygotowani. Powinniśmy dysponować odpowiednią ilością pieniędzy w walucie, która obowiązuje w danym kraju. Niesie to oczywiście za sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego warto większą gotówkę przechowywać w hotelowym sejfie.

Gotówka na wakacje

Wyprawa na egzotyczną wycieczkę z dziećmi

Jeśli jesteśmy wytrawnymi podróżnikami i niestraszne nam trudy podróży to warto na takie egzotyczne wycieczki zabierać ze sobą dzieci. Z taki maluchów z czasem wyrosną również samodzielni podróżnicy.

Trzeba pamiętać, że dzieci do takiej wycieczki też trzeba przygotować, szczególnie pod kątem szczepień i ewentualnych chorób. Nie można też jednak demonizować takich wypraw, bo wbrew pozorom dzieci bardzo dobrze je znoszą i świetnie się na nich czują. Również aż tak często nie chorują jakby się mogło nam wydawać. Oczywiście mowa tu o przeciętnym, raczej zdrowym dziecku. Nie powinniśmy zabierać do egzotycznego kraju dziecka z astmą czy alergiami, a to z tej prostej przyczyny, że nie wiadomo jak organizm takiego dziecka zareaguje na lokalne jedzenie czy klimat zupełnie jednak odmienny od naszego.

Natomiast zdrowe dzieci warto zawsze ze sobą zabierać. Dzięki temu poznają świat, uczą się niejako na żywo geografii, maja szanse na obcowanie z unikalną flora i fauną, a to jest doświadczenie i przeżycie, której pozostanie im na długo w pamięci.

Dzieci a egzotyczne kraje

Zapisz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio