Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kuba na wczasy

Kuba, czyli niezwykłe wysepki na wakacje

Kuba, a właściwie Republika Kuby, to państwo znajdujące się w Ameryce Środkowej składające się z wyspy o nazwie Kuba oraz otaczających ją mniejszych wysepek. Ze względu na wysokie temperatury jest miejscem chętnie wybieranym na egzotyczne wakacje przez ludzi z całego świata.

Niezwykły klimat Kuby...

Kuba położona jest na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Drugą największą wyspą po Kubie wchodzącą w skład państwa jest Isla de la Juventud, której powierzchnia wynosi  3056 km². Stolicą Kuby jest Hawana, natomiast wśród większych miast należy wyróżnić Santiago de Cuba, Camagüey, Guantánamo oraz Santa Clara. Wyspa otoczona jest cieśninami. Od Florydy oddziela ją Cieśnina Florydzka, od Meksyku – Cieśnina Jukatańska, natomiast od San Domingo – Cieśnina Zewnętrzna.

Na południowo-zachodniej części Kuby wznoszą się wapienne góry Sierra de los Organos, natomiast południowe wybrzeże to miejsce, w którym znajduje się łańcuch gór Sierra Maestra, w tym najwyższy szczyt Kuby, czyli Pico Turquino. Na wyspie płynie też ponad 200 rzek, wśród których największą jest Rio Cauto. Panuje klimat podzwrotnikowy z porą deszczową miedzy majem a październikiem. Średnie temperatury w styczniu wynoszą tu od 20 do nawet 24 °C, natomiast w porze wakacyjnej 25–28 °C.

Co warto zobaczyć na Kubie?

Wczasy na Kubie nie mogą się obejść bez zobaczenia Plaza Mayor, czyli placu z ogrodami mieszczącego się w samym sercu starówki Trinidad. Plac otoczony jest kolorowymi domami w stylu kolonialnym, w których umiejscowione są muzea czy galerie. Panuje tam prowincjonalna atmosfera, a kolonialna zabudowa z pewnością zachwyci każdego turystę.

Warta uwagi jest także Baracoa, która została opisana przez Kolumba jako najpiękniejsze miejsce, jakie widziały jego oczy. Nic dziwnego, bo droga do miasta wiedzie przez wzgórza porośnięte zielonymi pniami, a następnie prowadzi do tropikalnego raju znajdującego się nad brzegiem oceanu. Warto odwiedzić to miejsce choćby w celu pochodzenia po miasteczku i pobliskich szlakach górskich. Po drodze można też wstąpić do kościoła, w którym znajduje się pierwszy krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.

Dobrze jest udać się także do Varadero, czyli największego kurortu wypoczynkowego nazywanego często Perłą Karaibów. To tutaj znajdują się plaże, dyskoteki i restauracje, a także piękne rafy koralowe i turkusowe wody Morza Karaibskiego.

Obecnie społeczeństwo Kuby jest wielorasowe. Ponad 60 procent stanowią biali, aż 25 procent to Mulaci, natomiast pozostały odsetek - osoby czarnoskóre. Wśród dzisiejszej ludności Kuby nie ma potomków rdzennego ludu Arawaków. Najważniejszą religią na Kubie jest katolicyzm, jednak widoczne są także silne wpływy afrykańskie, przez co pojawiają się także wierzenia łączące religię chrześcijańską z bóstwami afrykańskimi - santería.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio